Swim Results: Centennial v. Gresham

Venessa Kuchenik, Staff Writer

The Centennial swim team competed against Gresham on Thursday of their first week back from winter break and the following results are listed below.  Coach Lundgren said that the team “practiced all through the holidays” except on Christmas Day “because I’m not a Grinch,” he said laughingly. The next meet will be here at CHS on Jan 16th  at 4:00 pm against Clackamas.

Also, the results from the swim meet on the Thursday just before break (Dec. 19th) against David Douglas are posted right after these most current results.  

 

Women Total: Centennial 61 Gresham 104

Men Total:  Centennial 79.5 Gresham 84.5

Women 200 Yard Medley Relay

Place Team Time Points

2nd

1.Moir, Elle

2.Nguyen, Erica

3.Kue, Kylie

4.Schloth, Olivia

2:16.70

4

4th

1.Shipp, Ashlyn

2.Mercado, Suehay

3. Pearse, Gabi

4. Gabriel, Mady

2:54.46

Men 200 Yard Medley Relay

Place

Team

Time Points
2nd 1. Bishop, Kit

2. Cook, Kyle

3. Larson, Taz

4. Oliphant, Devan

1:55.52 4
4th 1. Reyes, Oscar

2. Cook, Kody

3. Foss, Gage

4. Miller, Louden

2:09.00

 

Women 200 Yard Freestyle

Place Name Time Points
4th

Pearse, Gabi

3:03.45 2

 

Men 200 Yard Freestyle

Place Name Time Points
2nd Foss, Dayton 2:19.40 4
3rd Foss, Gage 2:21.97 3
4th Bishop, Kit 2:22.23 2

 

Women 200 Yard IM

Place Name Time Points
1st Kue, Kylie 2:55.07 6

 

Men 200 Yard IM

Place Name Time Points
2nd Cook, Kyle 2:22.22 4
4th Cook, Kody 2:42.91 2
6th Reyes, Oscar 3:04.00

 

Women 50 Yard Freestyle

Place Name Time Points
1st Moir, Elle  25.20 6
3rd Schloth, Olivia 32.56 3
4th Mercado, Suehay 35.40 2

 

Men 50 Freestyle

Place Name Time Points
1st Oliphant, Devan 24.25 6
2nd  (tie) Bishop, Kit 27.28 3.50
5th Miller, Louden 28.00 1

 

Women 100 Yard Butterfly

Place Name Time Points

 

Men 100 Yard Butterfly

Place Name Time Points
1st Larson, Taz 58.63 6
3rd Foss, Gage 1:13.46 3

 

Women 100 Yard Freestyle

Place Name Time Points
1st Moir, Elle 57.32 6
4th Schloth, Olivia 1:14.09 2

 

Men 100 Yard Freestyle

Place Name Time Points
1st Oliphant, Devan 56.54 6
3rd Miller, Louden 1:01.12 3
6th Lund, Alex 1:06.00

 

Women 500 Yard Freestyle

Place Name Time Points
3rd Nguyen, Erica 6:55.06 3

 

Men 500 Yard Freestyle

Place Name Time Points
2nd Foss, Dayton 6:31.35 4

 

Women 200 Yard Freestyle Relay

Place Team Time Points
3rd 1. Gabriel, Mady

2. Stengel, Julie

3. Pearse, Gabu

4. Mercado, Suehay

2:31.21 2
4th 1. St. Clair, Morgana

2. Mindra, Evelina

3. Shipp, Ashlyn

4. Standley, Julia

2:48.25

 

Men 200 Yard Freestyle Relay

Place Team Time Points
1st 1. Foss, Dayton

2. Cook, Kyle

3. Larson, Taz

4. Oliphant, Devan

1:42.86 8
3rd 1. Cook, Kody

2. Bishop, Kit

3. Harris, Logan

4. Lund, Alex

1:56.59 2

 

Women 100 Yard Backstroke

Place Name Time Points
1st Nguyen, Erica 1.18.10 6
2nd Kue, Kylie 1:20.62 4

 

Men 100 Yard Backstroke

Place Name Time Points
1st Larson, Taz 1:01.48 6

 

Women 100 Yard Breaststroke

Place Name Time Points
3rd Stengel, Julie 1:38.00 4
4th Mercado, Suehay 1:42.54 2
6th Pearse, Gabi 1:52.00

 

Men 100 Yard Breaststroke

Place Name Time Points
2nd Cook, Kyle 1:11.71 4
3rd Cook, Kody 1:12.31 3
5th Lund, Alex 1:26.00 1

 

Women 400 Yard Freestyle Relay

Place Team Time Points

 

Men 400 Yard Freestyle Relay

Place Team Time Points
2nd 1. Reyes, Oscar

2. Foss, Gage

3. Miller, Louden

4. Foss, Dayton

4:13.27 4

*The results from the swim meet before break, going against David Douglas:

Women Total: Centennial 36 David Douglas 129

Men Total:  Centennial 47 David Douglas 122

Women 200 Yard Medley Relay

Place Team Time Points
3rd 1. Moir, Elle

2. Nguyen, Erica

3. Kue, Kylie

4. Schloth, Olivia

2:18.83 2
5th 1. Shipp, Ashlyn

2. Dybwad, Chrissa

3. Pearse, Gabi

4. Stengel, Julie

3:04.06

 

Men 200 Yard Medley Relay

Place Team Time Points
2nd 1. Kue, Caleb

2. Cook, Kody

3. Larson, Taz

4. Oliphant, Devan

1:54.32 4
3rd 1. Bishop, Kit

2. Foss, Dayton

3. Foss, Gage

4. Miller, Louden

2:19.12

 

Women 200 Yard Freestyle

Place Name Time Points
4th Gabriel, Mady 2:38.19 2
5th Pearse, Gabi 3:13.75 1

 

Men 200 Yard Freestyle

Place Name Time Points
1st Larson, Taz 1:54.64 6
5th Foss, Gage 2:25.34 1

 

Women 200 Yard IM

Place Name Time Points
4th Kue, Kylie 2:57.57 2

 

Men 200 Yard IM

Place Name Time Points
3rd Cook, Kody 2:43.01 3
5th Reyes, Oscar 3:01.64 1

 

Women 50 Yard Freestyle

Place Name Time Points
1st Moir, Elle  25.65 6
5th Schloth, Olivia 30.87 1
6th Mercado, Suehay 34.82

 

Men 50 Freestyle

Place Name Time Points
2nd Oliphant, Devan 23.70 4
5th Miller, Louden 27.28 1
6th Berry, Kameron 33.32

 

Women 100 Yard Butterfly

Place Name Time Points

 

Men 100 Yard Butterfly

Place Name Time Points
4th Foss, Gage 1:16.44 2

 

Women 100 Yard Freestyle

Place Name Time Points
2nd Moir, Elle 58.01 4
5th Schloth, Olivia 1:13.00 1
6th Gabriel, Mady 1:14.60

 

Men 100 Yard Freestyle

Place Name Time Points
3rd Oliphant, Devan 55.82 3
5th Foss, Dayton 1:02.14 1
6th Lund, Alex 1:09.01

 

Women 500 Yard Freestyle

Place Name Time Points
3rd Nguyen, Erica 7:06.27 3
4th Brown, Esmee 9:49.63 2

 

Men 500 Yard Freestyle

Place Name Time Points
4th Miller, Louden 6:27.49 2
5th Bishop, Kit 6:50.40 1

 

Women 200 Yard Freestyle Relay

Place Team Time Points
4th 1. Pearse, Gabi

2. Brown, Esmee

3. Stengel, Julie

4. Mercado, Suehay

2:23.58
5th 1. Dybwad, Chrissa

2. Mindra, Evelina

3. Shipp, Ashlyn

4. Standly, Julia

2:55.16

 

Men 200 Yard Freestyle Relay

Place Team Time Points
1st 1. Foss, Dayton

2. Kue, Caleb

3. Larson, Taz

4. Oliphant, Devan

1:42.59 8
4th 1. Cook, Kody

2. Morales, Abdiel

3. Harris, Logan

4. Lund, Alex

2:05.12

 

Women 100 Yard Backstroke

Place Name Time Points
3rd Kue, Kylie 1.18.04 3
4th Nguyen, Erica 1:18.39 2

 

Men 100 Yard Backstroke

Place Name Time Points
1st Larson, Taz 59.70 6
5th Reyes, Oscar 1:33.88 2

 

Women 100 Yard Breaststroke

Place Name Time Points
4th Mercado, Suehay 1:34.58 2
5th Stengel, Julie 1:44.21 1
6th Pearse, Gabi 1:51.54

 

Men 100 Yard Breaststroke

Place Name Time Points
4th Cook, Kody 1:20.33 2
5th Lund, Alex 1:33.32 1
6th Foss, Dayton 1:45.41

 

Women 400 Yard Freestyle Relay

Place Team Time Points
2nd 1. Kue, Kylie

2. Nguyen, Erica

3. Schloth, Olivia

4. Moir, Elle

4:38.70 4

 

Men 400 Yard Freestyle Relay

Place Team Time Points
4th 1. Lund, Alex

2. Foss, Gage

3. Miller, Louden

4. Bishop, Kit

4:29.63