Swim Meet Vs. Sam Barlow (Results)

Venessa Kuchenik, Staff Writer

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






The Centennial swim team just had their first meet last week and the following results are listed below.  Coach Rod Lungren said it had been “a good first meet” and that the next one will be here at CHS on Dec. 19 at 4:00 pm against David Douglas.

 

Women Total: Centennial 34 Sam Barlow 129

Men Total:  Centennial 82 Sam Barlow 84

 

Women 200 Yard Medley Relay

Place Team Time Points
2nd 1. Moir, Elle

2. Nguyen, Erica

3. Kue, Kylie

4. Schloth, Olivia

2:17.64 4
5th 1. Shipp, Ashlyn

2. Dybwad, Chrissa

3. Pearse, Gabi

4. Stengel, Julie

3:07.39

 

Men 200 Yard Medley Relay

Place Team Time Points
1st 1. Kue, Caleb

2. Cook, Kyle

3. Larson, Taz

4. Oliphant, Devan

1:52.42 8
3rd 1. Bishop, Kit

2. Cook, Kody

3. Foss, Gage

4. Miller, Louden

2:09.16 2
5th 1. Harris, Logan

2. Ma, Kyle

3. Morales, Abdiel

4. Bui, Andy

2:38.31

 

Women 200 Yard Freestyle

Place Name Time Points
Pearse, Gabi

 

Men 200 Yard Freestyle

Place Name Time Points
3rd Foss, Gage 2:27.90 3
4th Bishop, Kit 2:34.94 2
6th Morales, Abdiel 2:54.81

 

Women 200 Yard IM

Place Name Time Points
4th Kue, Kylie 2:58.39 2

 

Men 200 Yard IM

Place Name Time Points
1st Larson, Taz 2:08.51 6
3rd Cook, Kody 2:31.91 2
Kue, Caleb

 

Women 50 Yard Freestyle

Place Name Time Points
1st Moir, Elle  25.52 6
4th Schloth, Olivia 31.82 3
6th Stengel, Julie 38.00

 

Men 50 Freestyle

Place Name Time Points
1st Oliphant, Devan 23.47 6
3rd Miller, Louden 27.59 3
6th Harris, Logan 32.22

 

Women 100 Yard Butterfly

Place Name Time Points
Nguyen, Erica

 

Men 100 Yard Butterfly

Place Name Time Points
2nd Kue, Caleb 1:04.69 4
4th Foss, Gage 1:20.54 2

 

Women 100 Yard Freestyle

Place Name Time Points
1st Moir, Elle 57.81 6
5th Pearse, Gabi 1:24.16 1
Standly, Julia

 

Men 100 Yard Freestyle

Place Name Time Points
2nd Cook, Kyle 55.46 4
5th Lund, Alex 1:10.59 1
6th Harris, Logan 1:17.87

 

Women 500 Yard Freestyle

Place Name Time Points
4th Schloth, Olivia 8:04.32 2
5th Brown, Esmee 9:54.39 1

 

Men 500 Yard Freestyle

Place Name Time Points
2nd Miller, Louden 6:25.05 4
4th Bishop, Kit 7:14.27 2
5th Morales, Abdiel 7:59.63 1

 

Women 200 Yard Freestyle Relay

Place Team Time Points
4th 1. Dybwad, Chrissa

2. Mindra, Evelina

3. Shipp, Ashlyn

4. Standly, Julia

2:50.41
1. Pearse, Gabi

2. Brown, Esmee

3. Stengel, Julie

4. Steeves, Trinity

Men 200 Yard Freestyle Relay

Place Team Time Points
1st 1. Cook, Kyle

2. Kue, Caleb

3. Larson, Taz

4. Oliphant, Devan

1:40.35 8
3rd 1. Cook, Kody

2. Bui, Andy

3. Harris, Logan

4. Lund, Alex

2:04.51 2
1. —

2. Ma, Kyle

3. Norbu, Jigme

4. Freeman, James

 

Women 100 Yard Backstroke

Place Name Time Points
2nd Kue, Kylie 1.18.08 4
3rd Nguyen, Erica 1:19.00 3
Shipp, Ashlyn
Steeves, Trinity

 

Men 100 Yard Backstroke

Place Name Time Points
2nd Oliphant, Devan 1:02.39 4
3rd Kue, Caleb 1:10.28 3
6th Lund, Alex 1:36.16

 

Women 100 Yard Breastroke

Place Name Time Points
4th Nguyen, Erica 1:38.77 2
5th Stengel, Julie 1:45.09 1
6th Dybwad, Chrissa 1:59.21

 

Men 100 Yard Breastroke

Place Name Time Points
1st Larson, Taz 1:08.20 6
3rd Cook, Kyle 1:15.15 3
4th Cook, Kody 1:20.41 2

 

Women 400 Yard Freestyle Relay

Place Team Time Points
4th 1. Kue, Kylie

2. Nguyen, Erica

3. Schloth, Olivia

4. Moir, Elle

4:47.40

 

Men 400 Yard Freestyle Relay

Place Team Time Points
2nd 1. Lund, Alex

2. Foss, Gage

3. Miller, Louden

4. Bishop, Kit

4:30.56 4